Trudne warunki atmosferyczne przyczyną wielu wypadków.

Dlaczego w czasie trudnych warunków atmosferycznych jest więcej wypadków drogowych?

Trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, szron, gołoledź, czy silny wiatr, wpływają na warunki drogowe i utrudniają prowadzenie pojazdu. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które przyczyniają się do zwiększenia liczby wypadków drogowych podczas brzydkiej pogody:

 • Ograniczona widoczność – deszcz, śnieg czy mgła utrudniają widoczność, co może prowadzić do kolizji z innymi pojazdami, pieszymi lub przeszkodami na drodze.
 • Trudniejsze warunki prowadzenia – mokra, śliska lub śnieżna nawierzchnia zmniejsza przyczepność pojazdu do drogi, co utrudnia hamowanie, przyspieszanie i skręcanie. Może to prowadzić do poślizgów, poślizgów bocznych, a nawet przewrócenia pojazdu.
 • Zwiększona długość drogi hamowania – ze względu na gorszą przyczepność, samochód potrzebuje dłuższej drogi, aby zatrzymać się w przypadku nagłego hamowania.
 • Przeciążenia – w trudnych warunkach atmosferycznych kierowcy często przeceniają swoje umiejętności i ryzykują przekroczenie dopuszczalnej prędkości, co zwiększa ryzyko wypadku.
 • Zmęczenie i stres – prowadzenie w trudnych warunkach atmosferycznych jest stresujące i męczące dla kierowcy. Dłuższa podróż w takich warunkach może prowadzić do zmęczenia, a to może wpłynąć na reakcje i podejmowanie decyzji.

Trudne warunki atmosferyczne wpływają na bezpieczeństwo na drodze i wymagają od kierowcy większej ostrożności i umiejętności jazdy. Ważne jest, aby zachować spokój, dostosować styl jazdy do panujących warunków i przestrzegać przepisów drogowych.

Jak przygotować samochód do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych?

Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania samochodu do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych:

 • Sprawdź stan opon – upewnij się, że mają wystarczającą głębokość bieżnika i odpowiednie ciśnienie. W trudnych warunkach atmosferycznych, jak deszcz czy śnieg, opony mają kluczowe znaczenie dla utrzymania przyczepności do nawierzchni.
 • Skontroluj światła – upewnij się, że wszystkie światła w samochodzie są sprawne i czyste, ponieważ w trudnych warunkach atmosferycznych widoczność może być ograniczona.
 • Sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy – w przypadku jazdy w deszczu lub śniegu, ważne jest, aby mieć czyste i skuteczne spryskiwacze. Upewnij się, że poziom płynu do spryskiwaczy jest wystarczający i że działają prawidłowo.
 • Zabezpiecz baterię – niska temperatura może wpłynąć na wydajność baterii. Upewnij się, że bateria jest w dobrym stanie i że jest odpowiednio naładowana.
 • Przygotuj narzędzia ratunkowe – w przypadku awarii na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych, warto mieć przy sobie narzędzia ratunkowe, takie jak kable rozruchowe, trójkąt ostrzegawczy, latarkę, koce, worki na śnieg itp.
 • Dostosuj styl jazdy – w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz lub szron, warto dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oznacza to m.in. ograniczenie prędkości, zwiększenie odstępu od innych pojazdów, a także ostrożną jazdę na zakrętach.

Pamiętaj, że w trudnych warunkach atmosferycznych, kluczowe znaczenie mają umiejętności kierowcy i jego reakcja na panujące warunki. Ważne jest, aby zachować ostrożność i przestrzegać przepisów drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *